CuttingAutomatic
Paper & Plastic Sheet Cutting Series
For cutting duplex board or plastic sheet for industries shoes, glove, garment, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern, cutting sticker.
Select Series
- Speed100–800 mm/s
- Accuracy±0.1 mm
- Working Area900 × 600 mm
- Thickness0.5–2 mm
- Resolution0.01 mm
Full Specifications
0906| Model | 0906 |
| Effective working area | 900mm × 600mm |
| Cutting speed | 100–800 mm/s |
| Cutting thickness | 0.5–2 mm |
| Method of fixing material | Vacuum absorption, Electrostatic absorption, Adhesive adherence |
| Cutting tools | Vector knives |
| Types of pen | Gel pen, Mark pen, ball pen, silver pen |
| Knife property | 8 different types of cutting property, complete cutting, kiss-cutting. |
| Motor | Servo Motor, Stepper Motor |
| Cutting accuracy | ±0.1 mm |
| Machine resolution | 0.01 mm |
| Software resolution | 0.025 mm |
| Computer connecting | RS232 serial port, LPT, RJ45 network port |
| Memory | 4MB |
| Software program | HP-GL and GP-GL |
| Human Machine Interface | LCD display, Touch button |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Warranty | 1 Year |
Other Products

Multi-Purpose Cutting Series
For cutting soft materials for industries shoes, glove, garment, immitation material, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern

Genuine Leather Cutting Series
High-speed fully automatic fabric cutting machine for large-scale factories

Software
Grading software for shoe/glove industries and support for ZUND, GraphTech, RuiZhou, Roland, and Jingwei cutting machine systems

Sparepart
Parts and components to keep your machines running at peak performance
