CuttingAutomatic
Multi-Purpose Cutting Series
For cutting soft materials for industries shoes, glove, garment, immitation material, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern
Select Series
- Speed100–1200 mm/s
- Resolution0.01 mm
- Working Area1500mm × 1000mm
- Thickness0–25 mm
- MotorServo motor
Full Specifications
1510| Model of cutting machine | 1510 |
| Effective working area | 1500mm × 1000mm |
| Cutting speed | 100–1200 mm/s |
| Cutting thickness | 0–25mm (customized cutting machine can up to 50mm) |
| Method of fixing material | Divisional vacuum absorption |
| Knife | Oscillating blade head, Milling Cutter, Hobbing Cutter, Creasing Wheel |
| Pen type | Common signing pen, Oil pen, ball-point pen, Silver pen |
| Human Machine Interface | Touch screen LCD |
| Machine resolution | 0.01 mm |
| Software resolution | 0.025 mm |
| Interface of transmission | Network port |
| Command system | HP-GL |
| Gearing | Linear guide and gear rack |
| Motor | Servo motor |
| Machine Working Voltage | 220V / 380V |
| Air pump power | 5.5 KW |
| Energy saving device | Frequency converter |
| Safety device | Automatic infrared device |
| Software system | Independent research and development CNC software |
| Control system | Cutting table and computer display |
Other Products

Paper & Plastic Sheet Cutting Series
For cutting duplex board or plastic sheet for industries shoes, glove, garment, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern, cutting sticker.

Genuine Leather Cutting Series
High-speed fully automatic fabric cutting machine for large-scale factories

Software
Grading software for shoe/glove industries and support for ZUND, GraphTech, RuiZhou, Roland, and Jingwei cutting machine systems

Sparepart
Parts and components to keep your machines running at peak performance
