CuttingAutomatic
Genuine Leather Cutting Series
High-speed fully automatic fabric cutting machine for large-scale factories
Select Series
- Speed100–1200 mm/s
- Precision0.05 mm
- Working Area1000 × 1600 mm
- Thickness0.1–25 mm
- MotorServo motor
Full Specifications
1016 E| Model | 1016 E |
| Cutting Speed | 100–1200 mm/s |
| Applicable Thickness | 0.1mm–25mm |
| Cutting Materials | Cloth, textile, fabric, PVC, PU, Genuine Leather, Carton, etc. |
| Tools | Oscillating cutting tool / Electric rotary tool |
| Material Fixing Method | Divisional vacuum absorption |
| Mechanical Resolution | 0.05 mm |
| Software Resolution | 0.025mm, 0.01mm, 0.1mm (optional) |
| Interface of Transmission | Network port |
| Buffer Capability | Once fast transfer |
| Command System | HP-GL |
| Digital Control Panel | Liquid crystal display and touch screen |
| Transmission Materials | Imported straight line guide track, synchronous belt |
| Motor | Servo motor |
| Cutting Blade Rotate | Vibrational cutting head 18000r/min |
| Air Pump Power | 9 KW |
| Machine Working Voltage | AC 220V, 50Hz/60Hz |
| Air Pump Working Voltage | AC 380V, 50Hz/60Hz |
Other Products

Paper & Plastic Sheet Cutting Series
For cutting duplex board or plastic sheet for industries shoes, glove, garment, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern, cutting sticker.

Multi-Purpose Cutting Series
For cutting soft materials for industries shoes, glove, garment, immitation material, sofa (furniture industrial), tents, car seat, bags pattern

Software
Grading software for shoe/glove industries and support for ZUND, GraphTech, RuiZhou, Roland, and Jingwei cutting machine systems

Sparepart
Parts and components to keep your machines running at peak performance
