CuttingAutomatic
RZCRT Series
High-speed fully automatic sewing for large-scale factories
Select Series
- Speed100–1200 mm/s
- Resolution0.01 mm
- Working Area1500 × 1000 mm
- Thickness0–25 mm
- MotorServo motor
Full Specifications
RZCRT 1510| Model of cutting machine | RZCRT5-1510E |
| Effective working area | 1500mm × 1000mm |
| Cutting speed | 100–1200 mm/s |
| Cutting thickness | 0–25mm (customized cutting machine can up to 50mm) |
| Method of fixing material | Divisional vacuum absorption |
| Knife | Oscillating blade head, Milling Cutter, Hobbing Cutter, Creasing Wheel |
| Pen type | Common signing pen, Oil pen, ball-point pen, Silver pen |
| Human Machine Interface | Touch screen LCD |
| Machine resolution | 0.01 mm |
| Software resolution | 0.025 mm |
| Interface of transmission | Network port |
| Command system | HP-GL and GP-GL compatible formats |
| Gearing | Linear guide and gear rack |
| Motor | Servo motor |
| Machine Working Voltage | 220V / 380V |
| Air pump power | 5.5 KW |
| Energy saving device | Frequency converter |
| Safety device | Automatic laser device |
| Software system | Independent research and development CNC software |
| Control system | Cutting table and computer display |
Other Products

RZCAM Series
CAD/CAM cutting machines for shoe uppers — available in 3 working-area sizes

Software
Industry's latest generation of design software — powerful, graphical, easy to learn and use

MC-99
Double thread lockstitch seated type shoe-border stitcher with chainless driving oxhorn

Computer Stitcher
Direct drive programmable computer pattern sewing machine — flat seam, double rotary hook
